Menü

Kapat

Video Kayıt Cihazları

CCTV Kamera sistemlerinde bileşenlerin bir diğer önemli parçası kayıt cihazlarıdır. Bir kaç yıl öncesine kadar bilgisayarlara takılan kayıt kartları ile yapılan bu işlem, bilgisayarların 7/24 çalışmaya uygun olmayışından kaynaklı sorunlar nedeniyle yerini bu işe özel olarak üretilmiş DVR ve NVR cihazlarına bırakmak zorunda kalmıştır. Mpeg4, mpeg3 sıkıştırma formatı ile pazara giren kayıt cihazları önceleri video kasetlere kayıt yapıyorken, teknoloji ilerledikçe ve kamera çözünürlükleri yükseldikçe, ide ve sata hard disklere H264 kayıt formatıyla kayıt yapmaya başlamışlardır. Yakıın gelecekte pazarda yerini alması beklenen H265 sıkıştırma formatının, günümüzde  megapiksel çözünürlüklere sahip kameralar için daha az yer kaplayacak şekilde uzun süreli kayıtlara imkan sunması beklenmektedir. 

Kayıt cihazlarını sınıflandırırken Analog kameralar için kullanılan DVR kayıt cihazları, IP kameralar için kullanılan NVR kayıt cihazları ve her iki tip kamerayı hatta AHD, HDTVI, HDCVI gibi analog olup HD çözünürlüğe sahip kameraları da aynı cihaz üzerinden kayıt etme yeteneğine sahip Hybrit cihazları sıralayabiliriz. 

Bilgisayar kayıt yapan ve güvenlik kameralarını izleme işlemini gerçekleştiren kayıt kartlarının ve hard disklerin aynı kutu içerisine alınması prensibine dayalı bu cihazlar, plastik ve metal kasalarda, bağlanacak kamera sayısı ve içerisinde yer alan hard disk adetlerine göre değişik ebatlarda olabilmektedirler. Genellikle daha fazla kameranın yer aldığı birden fazla kayıt cihazının kullanıldığı  sistem projelerinde metal rack kabinetler içine rack mount bağlantılarından monte edilerek sıralanabilmektedirler. 

Kayıt cihazı satın alırken kaç adet hangi çözünürlükte kamera bağlanacağı, tutması istenilen kayıt süresi, kayıt çözünürlüğü, kayıt hızı ve kayıt izlerken aynı anda kaç kameranın kaydını senkronize olarak verebildiği kıstasları gözönünde bulundurulmalıdır. 

Ortus danışmanları, bu konuda, müşterilerine satın alım öncesi danışmanlık desteği vermekte ve ihtiyacı olan cihaza sahip olmalarına yardım etmektedir.