Menü

Kapat

Microsoft Lisanslama

Microsoft’un geniş ürün ailesindeki tüm ürünlerin lisanslama işlemleri, uzman kadromuzun firma ihtiyaçlarınızı detaylı analiz ederek yürüttüğü bir süreçtir. Bu konuda ister halihazırdaki sisteminiz, ister yeni kuracağınız altyapının ihtiyaçları doğru bir şekilde belirlenerek firmanızı önemli lisans problemleriyle karşı karşıya kalmadan işler hale getirilir. 

Lisanslı Yazılım Size Neler Sağlar?
Satın alıp sınırsız olarak sahip olacağınız bilgisayar veya sunucu birimlerinden farklı olarak, yazılımlar lisanslama anlaşmaları üzerinden satılır. Microsoft yazılım lisansı, size belirli bir yazılımı kullanma hakkı sağlarken bu yazılımı nasıl kullanabileceğinizi de tanımlar. Lisanslar, yazılımı nasıl dağıtacağınızı, başka kullanıcılara aktarıp aktaramayacağınızı ve yazılımın önceki alt sürümlerine geçiş yapıp yapamayacağınızı belirleyen kuralları ortaya koyar.

Lisanslı Yazılım Kullanım Hakları (Product Use Rights – PUR) Bir Microsoft Toplu Lisanslama anlaşması üzerinden topluca lisanslanmış yazılımlarla alakalıdır. Lisansınızı edindiğiniz anlaşmayla birlikte PUR dokümanı, yazılımı ne şekilde kullanacağınızı belirler. 

Yazılım Lisans Koşulları
Eğer yazılımınızı bir perakendeciden CD/DVD olarak veya yeni bir bilgisayar üzerinde önceden yüklenmiş olarak satın alırsanız, Yazılım Lisans Koşuları, yazılımı yüklediğinizde veya PC’nizi kurduğunuzda ekranda görüntülenecektir. Yazılımı kullanmadan önce bu hüküm ve koşulları kabul etmeniz gerekir. (Yazılım Lisans Koşulları’nın eski bilinen adı “Son Kullanıcı Lisans Anlaşması”dır) 

Lisanslama Anlaşmaları
İşletmeniz için doğru lisanslama anlaşmalarını seçmek size sadece ihtiyacınız olan yazılımı kullanma hakkını vermez, aynı zamanda yazılım envanterini size zaman kazandırıp giderlerinizden tasarruf etmenizi sağlayarak daha verimli bir şekilde yönetmenize yardımcı olur. Eğer birden fazla yazılım alıyorsanız (2-250 PC arası) Önceden yüklenmiş Yazılım (OEM Sistem Üreticisi Yazılımı olarak da bilinir) OEM Sistem Üreticisi lisanslama anlaşmaları, sistem üreticileri tarafından yazılımları ürettikleri makinelere önceden yüklemek için kullanılır. Yeni bir PC aldığınızda aslında bu yolla lisanslama yaparsınız. OEM lisanslama, yazılım satın almak için uygun maliyetli bir yöntemdir ancak bu nedenle farkında olmanız gereken birtakım kurallar vardır. 

Open Lisans Anlaşması
Open lisans anlaşması size kalıcı Microsoft yazılım kullanım hakları veren ön ödeme ile ödediğiniz basit bir anlaşmadır.Eğer iki PC’den fazla PC’niz varsa, Microsoft yazılımın çoklu kullanım hakkını almanız ve lisanslamanız için uygun maliyetli bir yoldur. 

Open Value Üyelik Anlaşması
Open Value lisans anlaşması küçük ya da orta ölçekli işletmeniz için farklı Microsoft ürünleri arasından minimum 5 lisans seçmenize izin verir. Lisanslar kiralanır, sahibi olunmaz, lisans sayısını anlaşmalarınızın her yıldönümünde arttırabileceğiniz gibi, azaltabilirsiniz de .Üç yıllık süre boyunca , Yazılım Güvencesi haklarını ve en son yazılım yükseltmelerini sabit yılık oranla alacaksınız. 

Microsoft Çevrimiçi Hizmetler Anlaşması (İng.)
Yıllık üyelik temellerinde lisansları kiraladığınız ve aylık ödediğiniz dış kaynakları kullanan bir modeldir.